Mít na zahradě bazén je také tak trochu věda. V jistém slova smyslu se to podobá akváriu, protože jak tam, tak i tam je zapotřebí vytvořit příznivé podmínky buď na koupání, anebo pro chov ryb a pěstování akvarijních rostlin. Do akvária musíte dodávat rostlinám živiny a udržovat v optimální hodnotě pH vody, jestliže to rostliny či ryby vyžadují. Provádí se to různými způsoby a právě jejich znalost je pro akvaristu klíčová k úspěchu.
V bazénech (zahradních i plaveckých) je zapotřebí udržet především optimální tvrdost vody (její pH).
Jestliže je voda v nádrži příliš tvrdá, může to přinášet řadu problémů. V první řadě se zanáší bazén a příslušenství vodním kamenem, a ten dokáže natropit spoustu nepříjemností tím, že zužuje průřez potrubí a armatur a brání přirozenému průtoku vody. Kupříkladu v takovém bojleru může hmotnost kamene dosáhnout až několika kilogramů a citlivé zařízení uvnitř značně poškodit.
Dalším problémem je špatná rozpustnost bazénové chemie, ta se stává ve velmi tvrdé vodě neúčinnou a v ní se pak dobře rozmnožují nežádoucí mikroorganismy.
Co je to vlastně „tvrdost vody“? Rozumíme tím množství rozpuštěných minerálních iontů, zejména vápníku a hořčíku, případně sloučenin, známých jako sírany a hydrogenuhličitany. Optimální tvrdost je vždy tzv. středně tvrdá voda, ale na mnoha místech naší země je čerpána voda z hlubin země spíše tvrdší, například na Kladensku, Mělnicku či Berounsku a v okrese Praha-západ jsou místa, kde je tvrdost až extrémní díky vápencovému podloží. Ostatně, možná to sami dobře víte díky zanášení rychlovarných konvic a dalších spotřebičů.
Pro majitele bazénů však naštěstí existují prostředky pro snížení tvrdosti vody, reagují s minerálními ionty a odstraňují je z vody tak, aby se dosáhlo správné hodnoty. Tvrdost vody v bazénu je jeden z ukazatelů, který je třeba kontrolovat pravidelně, protože pokud se podcení, náprava pak může být zbytečně drahá.