Zimní zahrada


Velkou výhodou zimní zahrady, kterou si vybudujeme přímo u domu, je možnost ji obývat celoročně. Tím, že je spojená s obytným prostorem spojovacími dveřmi, přístup do ní je bezbariérový. Ještě, než se do budování zimní zahrady dáme, je dobré si ujasnit, k jakým účelům nám bude sloužit. Jestli v ní budeme chtít na co největší ploše pěstovat cizokrajné rostliny, které vyžadují dostatek tepla i během zimních měsíců. Či jenom k zazimování letněných venku. Anebo má v budoucnosti tento prosklený prostor, s výhledem do zahrady sloužit k příjemnému posezení s přáteli a rodinnými příslušníky. Vybavená pohodlným nábytkem. Případně závěsnými vaky. Palundárium je zimní zahrada, která bude sloužit výhradně k pěstování okrasných rostlin. Mnozí pěstitelé tak vytvoří u svého domu zmenšené arboretum, ve kterém často žijí i živočichové, zvyklí na život v teráriu.

Dům a zahrada

Ať už pakobylky, strašilky či chameleoni. Nejvíce energeticky náročná je zimní zahrada tropická. Ve které je potřeba během celého roku udržovat vysokou vlhkost vzduchu, ale zároveň i stálou teplotu okolo dvaceti stupňů. Podobně je na tom i subtropická varianta zahrady. Ve které je potřeba udržovat teplotu tak, aby ani v zimních měsících neklesla pod nulu. K čemuž je potřeba prostor temperovat. V tuto dobu, kdy rostliny odpočívají, se ani nemusí zalévat. V současné době jsou často k vidění zimní zahrady sukulentní.

V zimní zahradě

Ve kterých je potřebné udržovat klima přímo závislé na pěstovaných druzích. Což ve většině vyžaduje nízkou vzdušnou vlhkost a v létě, aby se nespálily, je potřeba ji navýšit. Pokud venkovní teploty klesnou, je nutné přestat se zaléváním a nechat půdu suchou. Vytápět není nutné ani vodní a bahenní zimní zahrady. Jenom v případě, že se majitel rozhodne pro zahradu smíšenou, je potřeba volit rostliny tak, aby pro všechny bylo vytvořeno optimální prostředí. Obzvláště, pokud jsou do zimní zahrady umístěny pokojové rostliny, které pro svou velikost bývají z obytných prostor přesunuty do větších, prosklených.