Zahrádkáření patří k oblíbeným koníčkům mnoha lidí. Valná většina z nich o něm sice má poněkud romantickou představu, to však neznamená, že myšlenka vypěstovat si vlastní jídlo není lákavá. Částečně si tím dokazujeme svou nezávislost, a částečně je tu i potěcha a hrdost nad tím, že jsme z malého semínka dokázali vypěstovat jídlo na svůj talíř. Bohužel je pravdou, že zdaleka ne všichni lidé mají k dispozici potřebný pozemek. Mnozí z nás bydlí v panelákovém bytě, a mnohdy nemají chatu či chalupu, kde by mohli mít svůj vlastní záhonek. Znamená to tedy, že se musí s tímto snem rozloučit? Ne nezbytně, jen je potřeba vědět, jak na to. Při troše šikovnosti totiž můžeme mít malou zahrádku i v bytě.
V první řadě si musíme sehnat vhodnou nádobu. Zde nesmíme zapomínat, že ne všechny rostliny mají stejně velké a hluboké kořeny. Například rajčata můžeme mít zasázené v truhlíku, zatímco na brambory již potřebujeme dostatečně velký a především hluboký květináč. Samozřejmostí je pak i vhodná zemina, opět určená pro daný druh rostliny.
Dále je nutné si uvědomit, že tyto plodiny jsou určeny pro naše mírné podnebí. Rozhodně jim nebude svědčit, pokud je budeme mít doma za oknem. Aby dobře prospívaly, musí mít teplotní fluktuace, k jakým dochází v přírodě – chladnější jaro, horké léto, a tak dále, stejně jako vítr a déšť. Je tedy potřeba dát naše nádoby na balkón, nebo alespoň zavěsit zvenku na okno. K tomu však patří i ochrana především před holuby a jinými ptáky, kteří si na čerstvě zasazených semínkách či právě vyrašených sazeničkách rádi pochutnají. V tom bychom jim měli pokud možno zabránit, pokud chceme mít úrodu. Samozřejmě nemůžeme čekat, že naše výpěstky budou vypadat jako od profesionálního zahrádkáře. Přesto by však mělo jít o pěkné a především jedlé kousky, které nám mohou ozvláštnit náš jídelníček.